Select Page

Izjava direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Vuka Kadića da jedan izabrani ljekar može imati registrovanih najviše 2000 pacijenata, ali je “novina što više nije važno kojih su godina ti pacijenti”, može u stručnom smislu da označi kraj institucije izabranog doktora u Crnoj Gori. To se navodi u reagovanju Udruženja doktora opšte/porodicne medicine Crne Gore na izjavu Direktora Fonda za zdravstveno osiguranje.

U reagovanju na Kadićevu izjavu  u emisiji “Link”, Radija CG, podsjećaju da je nakon ukidanja strukturiranog načina plaćanja izabranih doktora, donesen novi Pravilnik Fonda kojim je definisan broj osiguranika kod jednog izabranog doktora.

Kažu da je direktor Fonda saopštio da jedan ljekar može imati registrovanih najviše 2000 pacijenata, ali je “novina što više nije važno kojih su godina ti pacijenti”.

“Ova rečenica može u stručnom smislu da označi kraj institucije izabranog doktora u Crnoj Gori. Naime, kapitacije, koje su čelnici zdravstvenog sistema ukinuli kao stavku u načinu plaćanja izabranog ljekara, predstavljaju specificnu starosnu strukturu pacijenata koji su registrovani kod jednog izabranog ljekara. Metodologija određivanja vrijednosti kapitacije Fonda koja je prestala da važi je, na osnovu stručnih preporuka, prepoznavala značaj starosne strukture pacijenata u radu jednog izabranog doktora”, navodi se u reagovanju Udruženja doktora opšte medicine.

Nije svejedno, kako ističu u reagovanju, da li većinu registrovanih pacijenata čine građani stariji od 65 godina (koji u većini slučajeva imaju niz hroničnih oboljenja i koji zbog svog kompleksnog zdravstvenog stanja često posjećuju svog doktora radi redovnih kontrola i liječenja), ili većinu pacijenata u ambulanti jednog izabranog doktora čini radno sposobno stanovništvo koje u prosjeku svega par puta godišnje posjećuje svog ljekara.

“Dakle, kapitacija je prospektivno planiranje koje se određuje u odnosu na raspoloživa sredstva i očekivane troškove pružanja zdravstvene zaštite”, navodi se u reagovanju.

Kažu i da potreba za zdravstvenom zaštitom nije ista kod svih osiguranika.

“Zato su neki ljekari imali “punu kapitaciju” iako su imali registrovanih npr. 1600 pacijenata jer su više svog radnog vremena posvećivali zdravstveno kompleksnijim pacijentima. Recenica da “nije važno kojih su godina pacijenti” pokazuje prilično slabo razumijevanje funkcioniosanja rada na primarnom nivou zdravstvene zaštite”, poručuju u reagovanju iz Udruženja doktora opšte medicine.

Kako ističu, plaćanje ljekara po koeficijentu (fiksne plate) su svuda napuštene (u Hrvatskoj, primjera radi devedesetih godina), jer nijesu stimulisale klavlitet rada izabranog doktora.

Poručuju i da nije tačno da izabrani doktor u Crnoj Gori ima 25 pacijenata dnevno.

“Dragi dr Kadiću, pacijenti koji nisu imali svog izabranog ljekara su bili uvijek pregledani, kako ste i izjavili, ali su uvijek bili evidentirani kroz sistem i imali su mogućnost da dobiju svoj termin. Oni nisu razlog gužve u našim čekaonicama. Razlog gužve u našim čekaonicama su ogromni administrativni nameti, zakazivanje termina za razne nivoe zdravstvene zaštite i rješavanje svih ostalih administrativnih stvari koje su nepoželjne na sekundarnom i tercijernom nivou zdravstvene zaštite”, poručuju iz Udruženja doktora opšte medicine.

Kažu i kada bi imali 25 pacijenata dnevno, ne bi pisali o zalutaloj reformi primarne zdravstvene zaštite za koju je dobijen kredit od Svjetske banke prije više od deceniju i koja je, kako kažu, jedan od važnih uslova za pristupanje Evropskoj uniji.

“Iako niste pocetkom maja ove godine imali formiran Sindikat izabranih doktora sa kojim ste se htjeli konsultovati, kako kažete, imali ste Udruženje doktora opšte/porodične medicine koje je u novembru 2022 godine Ministarstvu zdravlja pisalo dopis o negativnim aspektima ukidanja strukturiranog načina plaćanja na kvalitet rada doktora na primarnom nivou zdravstvene zaštite. Postojalo je mišljenje struke tada, a i sada”, zaključuje se u saopštenju, koje potpisuje predsjednica Udruženja doktora opšte/porodicne medicine Crne Gore dr Natalija Popović Petrić.